صفحه اصلی / اخبار / اولین نشست رجال پژوهی

اولین نشست رجال پژوهی

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، سید علیرضا حسینی شیرازی در  نشست رجال پژوهشی با موضوع «شیوه انتقال میراث حدیثی امامیه از عصر صدور» که در حاشیه برگزاری همایش تخصصی حوزه علمیه ، سنت های کارآمد  در مجتمع فرهنگی آفتاب ولایت در مشهد برگزار شد . با بیان این که بی تردید دانش رجال شیعی یکی از کارآمد ترین دانش هاست، گفت: دانش رجال شیعی در عرصه دفاع از باورها و کیان شیعی نقش چشمگیری دارد.
وی با بیان این که در طول تاریخ شناخت دانش رجال نیاز به بازخوانی دقیق وقایع دارد، تصریح کرد: در شیوه انتقال احادیث امامیه اگر به منابع رجالی شیعی رجوع کرده باشید می بینید از جمله منابع نخستین دانش رجال کتب شیخ طوسی است که پیش از وفات او نگاشته شده و به واقع می توان گفت دانش رجال یکی از کارآمد ترین دانش های اسلامی است.
مسئول گروه رجال مرکز تحقیقات علوم اسلامی با بیان این که حرکتی را که امام باقر(علیه السلام) آغاز و سپس امام صادق(علیه السلام) ادامه دادند، مدیریت فرهنگی اهل بیت(علیهم اسلام) خوانده اند، افزود: این مدیریت چندین گام داشت که گام نخستین آن گفتمان ترغیب به دانش اندوزی دینی بود و امام باقر(علیه السلام) چهره های سرشناسی به عنوان نیروهای کارآمد فرهنگی در بستر جامعه شیعی در اختیار نداشتند.
حسینی شیرازی با بیان این که گام بعدی حرکتی بود که به پایداری فرهنگ معارف شیعی در جامعه انجامید و پس از امام باقر(علیه السلام) عده زیادی به سمت دریافت معارف معنوی روی آوردند، خاطر نشان کرد: پس از گذراندن مرحله نخست یعنی فراخوان دین پژوه شدن با معیارهای مربوطه، این مجموعه مامور به نگارش یافته های دین شناختی شدند.
وی با بیان این که گام سوم این مدیریت فرهنگی آن بود که تدبیری اندیشیده شود تا شیعه بتواند به لحاظ گسست جغرافیایی عدم امکان دسترسی به امام زمان عقاید خود را حفظ کند، ابراز کرد: در حقیقت باید تدبیری اندیشیده می شد تا آموزه های دینی که حجم بسیاری از آن آموزه های فقهی است با ضریب اطمینان بالا و کمترین میزان آسیب پذیری به نسل های بعدی منتقل شود.
مسئول گروه رجال مرکز تحقیقات علوم اسلامی با بیان این که از سوی دیگر باید زمینه در فرآیند نخبه پروری و فرهیخته پروری در جامعه شیعه استمرار یافته و شرائط به گونه ای رقم بخورد که در آینده تاریخ، امت های اسلامی به عنوان مخاطبان احادیث با دل آرامی به احادیث اهل بیت رجوع کنند، گفت: متاسفانه امروزه باورهای بنیادین شیعه و مباحث امامتی هجمه نگرش های دگر اندیشان است و اصل وجود حضرت حجت به همراه گستره علم امام و اعتقادات و باورها مورد هجمه قرار گرفته است.
حسینی شیرازی با بیان این که بدون مطالعه و درک علم رجال، نمی توان به بسیاری از شبهات پاسخگویی کرد، افزود: در عصر امام صادق(علیه السلام) نخستین گام در کتاب محوری شیعه نهادینه شد و مکتوبات حدیثی در طیف وسیعی از جامعه شیعه گسترده شد که حدود ۸۰ نفر از اصحاب آثارشان به شدت مورد استقبال گرفت و امروز نیز نباید گذاشت تحریف دشمنان موثر بیافتد.

درباره ی maknun

همچنین ببینید

دوره تربیت پژوهشگر علوم اسلامی (در حوزه علم رجال)

?برپایی دوره های آموزشی و پژوهشی علوم حدیث و رجال در حوزه علمیه خراسان   …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *