صفحه اصلی / اخبار / لزوم حفظ سیر منطقی در نویسندگی

لزوم حفظ سیر منطقی در نویسندگی

استاد گروه رجال‌پژوهی حوزه علمیه خراسان، گفت:

حفظ سیر منطقی بحث در مقالات علمی‌پژوهشی، یکی از مهم‌ترین بایسته‌ها برای نویسنده است.

 

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت‌الاسلام جواد ایروانی، در یکی دیگر از نشست‌های دوره تربیت پژوهشگر علوم حدیث، ابتدا از اهمیت و چگونگی سیر منطقی بحث در مقاله سخن گفت و سپس تعریف منبع دست اول و منبع قدیمی و فرق آن دو را بیان کرد.
وی، حفظ سیر منطقی بحث در مقالات علمی‌پژوهشی را یکی از مهم‌ترین بایسته‌ها برای نویسنده دانست و گفت: گاهی نویسنده مدیریت ارائه اطلاعات از دستش خارج می‌شود. مثلا گاه بدنه اصلی مقاله را نوشته و پس از آن مقدمه را می‌نویسد و نتیجه را هم در مقدمه می‌آورد. در حالیکه باید مخاطب را در اول بحث یعنی در مقدمه، خالی الذهن فرض کند، سپس خواننده را قدم به قدم پیش ببرد.
استاد گروه رجال‌پژوهی حوزه علمیه خراسان، رعایت سطح مخاطب هر نوشتار را جزء موارد حفظ سیر منطقی بحث دانست و گفت: گاهی نویسنده در قسمتی از اثر خود، مطالب ساده و ابتدائی می‌آورد و گاهی مطالب تخصصی را مطرح می‌کند. همچنین گاهی مشخص نیست نویسنده دقیقا دنبال چه می‌گردد، به طوری‌که مطالب مفید اما پراکنده‌ای می‌آورد. لذا تک‌تک جملاتی که به اصل مطلب ربطی ندارد را باید حذف کنید.
حجت الاسلام ایروانی در ادامه جلسه تا انتها به مبحث ارجاع به منابع دست اول پرداخت. او ابتدا بحث کمیت ارجاع به منابع را تبیین کرد و گفت: در استفاده از منابع افراط و تفریط زیاد پیش می‌آید. گاهی منابع بسیار کم است و گاهی بسیار زیاد است. توجه به این نکته مهم است که گاهی در صدد اثبات شهرت یا نفی شهرت یک مطلب هستیم. در این صورت ناچاریم منابع زیادی از طرفداران یا مخالفان را بیاوریم. اما باید دقت کرد که به افراط نیز منابع را نیاوریم.
عضو هیئت علمی دانشگاه رضوی، به بعضی از منابع دست اول و منابع قدیمی علوم اسلامی اشاره کرد و گفت: در رجال منابع چهارگانه معروف، در حدیث کتب اربعه و در فقه کتب قدما مانند آثار شیخ مفید و طوسی و علامه و محقق دست اول محسوب می‌شود. البته آثار مهم تحلیلی متاخرین مانند جواهر و حدائق و ریاض و مفتاح الکرامه هم دست اول به حساب می‌آید.
وی درپایان با اشاره به فرق میان منابع دست اول و منابع قدیمی ابرازکرد: اصل در گزینش منابع حدیثی قدمت آنها است، اما کتب اربعه یک ویژگی دارند که باعث شده اعتبارشان از اصول حدیثی بالاتر رود و آن ویژگی پالایش روایات است.

درباره ی maknun

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *