صفحه اصلی / اخبار / ابعاد حضور نویسنده در مقاله بررسی شد

ابعاد حضور نویسنده در مقاله بررسی شد

استادگروه رجال‌پژوهی حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه نقل قول‌های مستقیم زیاد و بدون دسته‌بندی و تحلیل از آسیب‌های مقاله‌نویسی است، تاکید کرد: نویسنده باید بعد از نقل اقوال مختلف، نظر و ادله خود را نیز بنویسد.

 

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت‌الاسلام جواد ایروانی، در یکی دیگر از نشست‌های کارگروه رجال پژوهی معاونت پژوهش این حوزه، به تشریح مسأله حضور نویسنده در مقاله پرداخت.
وی حضور نویسنده در مقاله را ضروری دانست و تشریح کرد: نویسنده باید مطالبی را که گردآوری نموده، از زبان و نگاه خود بنویسد و به نقل قول بسنده نکند.
استاد گروه رجال‌پژوهی حوزه علمیه خراسان، افزود: حضور نویسنده، ابعادی دارد مانند اینکه با طرح سوال و اشکال و نظر، با خواننده پیوسته حرف بزند،با او همدلی کند و به صورت طبیعی و به اندازه، بحث و نقد پیش بکشد. به ویژه در مقاله علمی‌پژوهشی، نویسنده باید بعد از نقل اقوال اختلافی، نظر و ادله خود را بگوید.
وی یکی از ابعاد مهم حضور نویسنده را در قسمت مفهوم‌شناسی معرفی کرد و ادامه داد: برخی در مفهوم شناسی لغات، اطلاعات را مشابه فیش‌برداری‌هایشان می‌آورند، یعنی یک‌سری اطلاعات دسته‌بندی نشده و پراکنده را می‌نویسند. ولی نویسنده باید چکیده و نتیجه فیش‌های خود را بنویسد و مشخص کند که اصطلاح کدام علم و صنف مد نظر است.
حجت‌الاسلام ایروانی، با اشاره به فرق میان قلم محاوره‌ای و قلم نگارشی، در پایان گفت: در نوشتار محاوره‌ای، سبک جمله‌بندی و کلمات، عامیانه و مخابره‌ای است، مثلا عباراتی مانند: «دین شریف اسلام چنین می‌گوید» یا «ما قبلا این را گفته‌ایم» محاوره‌ای است، لذا برای تقویت قلم نگارشی، باید آثار خوب اهل قلم را بخوانیم.

درباره ی maknun

همچنین ببینید

عضویت رایگان در سایت کتابخانه ملی

طی تفاهم‌نامه‌ی واحد پژوهش مدرسه علمیه عباسقلی خان مشهد با سازمان اسناد و کتابخانه ملی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *