صفحه اصلی / اخبار / شیوه‌های نقل حدیث، بررسی شد

شیوه‌های نقل حدیث، بررسی شد

 

استاد گروه رجال‌پژوهی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان، اعتبار شیوه‌ها در جوامع حدیثی شیعه را تقویت کرد و به شبهات آن پاسخ داد.
 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن ربانی بیرجندی، استاد گروه رجال‌پژوهی معاونت پژوهش این حوزه در یکی دیگر از نشست‌های دوره تربیت پژوهشگر علوم حدیث به شناخت جوامع حدیثی متقدم شیعه پرداخت و در توصیف شخصیت فقاهتی و حدیثی کلینی، گفت: کلینی اولا فقیه و ثانیا محدث بود. در میان قدما کسانی را که بیشتر روی حدیث کار می‌کردند محدث می‌نامیدند و به کسانی که بیشتر روی فقه متمرکز بودند مجتهد و فقیه می گفتند.
وی افزود:مرحوم کلینی کتاب کافی را از ری به بغداد برد. این کتاب در آنجا بسیار مورد توجه و تایید علما قرار گرفت به طوری‌که در برخی جلسات، حتی آن را تدریس می‌کردند. آن زمان درس‌های خارج حدیث‌محور بودند.
استاد گروه رجال‌پژوهی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان، نقطه عطف رویکرد حوزه علمیه به فقه را در قرن هفتم معرفی کرد و گفت: از قرن هفتم در زمان علامه حلی فعالیت‌های فقهی گسترده‌تر شد. از دوره صاحب جواهر و شیخ انصاری ابتدا فرع فقهی را مطرح می‌کنند و بعد احادیث آن را بررسی می‌نمایند.
حجت‌الاسلام والمسلمین ربانی بیرجندی،با اشاره به اینکه اکنون مباحث دروس خارج، مسأله‌محور است، در ادامه شیوه نقل حدیث در من لا یحضر، تهذیب و استبصار را توضیح داد و گفت: شیوه این کتاب‌ها تعلیق است اما به اصطلاح دیگری از آنچه گفته شد.
گفتنی است، در این جلسه به تاریخ فعالیت‌های حدیثی شیعه و اهل سنت و مقایسه آن ‌دو در عصر حضور ائمه علیهم السلام نیز پرداخته شد.
همچنین در این جلسه، جایگاه منابع رجالی در علوم حدیث نیز، توسط حجت‌الاسلام خاموشی، از اساتید گروه رجال‌پژوهی حوزه علمیه خراسان، تبیین شد.
شایان ذکر است؛ گروه رجال پژوهی حوزه علمیه خراسان به منظور تربیت پژوهشگران حرفه ای در علوم حدیث و رجال، دوره تربیت پژوهشگر در علوم حدیث برگزار می کند و با برپایی کارگاه های متعددی از اساتید مختلف جهت توامندسازی پژوهشی و ارتقاء سطح علمی شرکت کنندگان استفاده می کند که در این راستا طلاب محترم جهت اطلاع بیشتر می توانند با شماره ۰۹۳۳۹۰۳۹۲۲۰ تماس حاصل فرمایند .
قابل ذکر است؛ این گروه از مقالات علمی پژوهشی همه پژوهشگران علاقمند، جهت چاپ در دوفصلنامه مطالعات اعتبار سنجی حدیث حمایت می کند و پژوهشگران می توانند آثار خود را در سامانه این مجله به آدرس vsh.journals.hozehkh.com ارسال فرمایند.

درباره ی smm

همچنین ببینید

حجت الاسلام سید شبیری به بررسی مبانی نیاز به علم رجال پرداخت.

مدیر گروه رجال پژوهی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان، گفت: مبانی و کلیات و اصول …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *