صفحه اصلی / اخبار / تطورات تاریخ حدیث شیعه در دوره میانی

تطورات تاریخ حدیث شیعه در دوره میانی

چهار حوزه تطور تاریخی و پنج عامل در فرآیند شناخت تطورات تاریخ حدیث شیعه در سیزدهمین نشست گروه رجال‌پژوهی حوزه علمیه خراسان، بیان شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام حسین شانه‌چی، در دوره تربیت پژوهشگر علوم حدیث گروه رجال پژوهی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان، ضمن اشاره به دوره اول تاریخ حدیث شیعه که در نشست پیش تبیین نموده بود، مدارس و عوامل مهم و ویژگی‌های اصلی دوره میانه را توضیح داد و به طور کلی چهار حوزه تطور و پنج عامل در بررسی تطور تاریخ حدیث شیعه را برای همه دوره‌ها معرفی کرد.
وی با اشاره به چهار حوزه تاریخ تطور حدیث شیعه، عنوان کرد: شیوه‌های نقل، حفظ،  ضبط و تدوین محتوای منقول و شیوه‌های اعتبارسنجی، دوره های تاریخی حدیث پژوهی به شمار می آید.
استاد گروه رجال‌پژوهی حوزه علمیه خراسان تصریح کرد: اوضاع اجتماعی، اوضاع سیاسی و حاکمیت، گونه راویان بخصوص با توجه به جغرافیای قومیت آنان، اقبال مردم به مباحث حدیثی، وجود جریان‌های انحرافی، پنج عامل تحول که در بررسی تطورات در دوره‌های مختلف باید مد نظر داشت، است.
وی، تغییرات و تحولات دوره میانه را نسبت به دوره اول و دوره سوم بسیار زیاد برآورد کرد و گفت: اصطلاح مدرسه حدیثی مدینه و کوفه در جریان شناسی علمی دوره میانه تاثیرگذار بوده تا جایی که محل اصلی صدور و تحولات حدیثی این دوره، شهر و مدرسه مدینه است.
حجت الاسلام شانه‌چی در پایان، ۵ تا از مهم‌ترین تطورات تاریخی زمان امام کاظم علیه السلام را تبیین ‌کرد.

 

درباره ی smm

همچنین ببینید

لزوم حفظ سیر منطقی در نویسندگی

استاد گروه رجال‌پژوهی حوزه علمیه خراسان، گفت: حفظ سیر منطقی بحث در مقالات علمی‌پژوهشی، یکی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *