صفحه اصلی / اخبار / ضرورت پژوهش‌های مساله و موضوع‌محور در عرصه‌های حدیثی

ضرورت پژوهش‌های مساله و موضوع‌محور در عرصه‌های حدیثی

در دوره تربیت پژوهشگر علوم حدیث بیان شد: کسانی که می‌خواهند کار تحقیقات حدیثی انجام دهند هر یک از این سه حوزه تحقیقات متن محور، موضوع‌محور و مسأله‌محور را می‌توانند دنبال کنند.

 

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، در این جلسه از دوره تربیت پژوهشگر علوم حدیث گروه رجال‌پژوهی معاونت پژوهش حوزه خراسان، مطالعات سندشناسی اعم از مطالعات رجالی بیان شد.
با توجه به اینکه یکی از مشکلات کسانی که دانش حدیثی دارند اما تجربه پژوهشی ندارند این است که نمی‌دانند در چه حوزه‌هایی باید تحقیق کنند، از این رو انگیزه برای تحقیق کمتر رشد کرده و تحقیقات، اهداف و مصادیق روشن ندارد لذا کسانی که می‌خواهند کار تحقیقات حدیثی انجام دهند هر یک از این سه حوزه تحقیقات متن محور، موضوع‌محور و مسأله‌محور را می‌توانند دنبال کنند اما باید اهداف، رویکرد و نگاه های تحقیقی معین باشد.
استاد گروه رجال پژوهی حوزه علمیه خراسان در این جلسه با بیان این که تحقیق و پژوهش به سه عرصه متن‌محور، موضوع‌محور و مساله‌محور تقسیم می‌شود، خاطر نشان کرد: تحقیق موضوع‌محور، مراجعه حداکثری به منابع، قدرت تحلیل، مقایسه و طبقه‌بندی و قدرت تحقیق بالا می‌خواهد، بنابراین کسانی که در آن حوزه می‌خواهند فعالیت کنند با همه یافته‌های این حوزه آشنا می‌شوند. همان گونه که در آئین‌نامه‌های مجلات علمی-پژوهشی درج شده است که هر مجله علمی پژوهشی مجاز است تا ۲۰ درصد از محتوا را به مقاله مروری اختصاص دهد.
شایان ذکر است؛ گروه رجال پژوهی حوزه علمیه خراسان به منظور تربیت پژوهشگران حرفه ای در علوم حدیث و رجال، دوره تربیت پژوهشگر در علوم حدیث برگزار می کند و با برپایی کارگاه های متعددی از اساتید مختلف جهت توامندسازی پژوهشی و ارتقاء سطح علمی شرکت کنندگان استفاده می کند که در این راستا طلاب محترم جهت اطلاع بیشتر می توانند با شماره ۰۹۳۳۹۰۳۹۲۲۰ تماس حاصل فرمایند .
قابل ذکر است؛ این گروه از مقالات علمی پژوهشی همه پژوهشگران علاقمند، جهت چاپ در دوفصلنامه مطالعات اعتبار سنجی حدیث حمایت می کند و پژوهشگران می توانند آثار خود را در سامانه این مجله به آدرس vsh.journals.hozehkh.com ارسال فرمایند.

درباره ی smm

همچنین ببینید

تطورات تاریخ حدیث شیعه در دوره میانی

چهار حوزه تطور تاریخی و پنج عامل در فرآیند شناخت تطورات تاریخ حدیث شیعه در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *