صفحه اصلی / اخبار / برگزاری دوره تربیت پژوهشگر در علوم حدیث

برگزاری دوره تربیت پژوهشگر در علوم حدیث

گروه رجال پژوهی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان به منظور تربیت پژوهشگران حرفه ای در علوم حدیث و رجال، دوره تربیت پژوهشگر در علوم حدیث برگزار می کند.

 

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، گروه رجال پژوهی معاونت پژوهش این حوزه به منظور تربیت پژوهشگران حرفه ای در علوم حدیث و رجال، دوره تربیت پژوهشگر در علوم حدیث را برگزار و با برپایی کارگاه های متعددی از اساتید مختلف جهت توانمندسازی پژوهشی و ارتقاء سطح علمی شرکت کنندگان استفاده می کند.
براساس این گزارش، در یکی از مباحث این دوره به الزامات تحقیقات مسأله‌محور و بحث‌های قواعد فقهی، پرداخته شد.
با توجه به اینکه در بنیان تحقیق مسأله‌محور، مسأله‌ای خاص مورد بحث قرار می‌گیرد و این مسأله نیز جزیی، متمرکز و دارای کارکردهای اجتماعی می‌باشد، از این رو در این جلسه بیان شد که ممکن است تحقیق شما اثری در جامعه داشته باشد، مثلا اگر تاریخ علم اسلامی را ابهام‌زدایی کنید، ممکن است این امر اعتماد جامعه را به میراث علوم اسلامی افزایش دهد، اما عملا این کاربرد، کاربردی عامی محسوب می شود و نمی‌توان گفت مشکل معینی را حل کرده است. از قضا این مسأله مشکل بر زمین مانده‌ای از سوی جامعه نباشد.
استاد گروه رجال پژوهی حوزه خراسان در ادامه با بیان اینکه وقتی تحقیق اصولی انجام می‌دهید، بدون شک این اصول موجود، مشکل فقه و جامعه را نیز به تبع حل خواهد کرد، اما تحقیق کاربردی باید ثمره‌ای داشته باشد.
وی با تاکید بر اینکه تحقیقات کاربردی مستقیما باید مشکل و گره‌ای را از صنعت، بانکداری و جامعه حل کند خاطرنشان کرد: تحقیقات رجالی حتی اگر غیر مستقیم نیز، مشکلی از جامعه حل نکنند اما سرنوشت استنباط را تغییر می‌دهند و در فقه الحدیث تغییر ایجاد می‌کنند و در این صورت تحقیق رجالی مفید تلقی شده و تحقیق بنیادین نام می‌گیرد.
گفتنی است طلاب برای شرکت در این دوره ها می توانند جهت اطلاع بیشتر با شماره ۰۹۳۳۹۰۳۹۲۲۰ تماس حاصل فرمایند .
قابل ذکر است این گروه از مقالات علمی پژوهشی همه پژوهشگران علاقمند، جهت چاپ در دوفصلنامه مطالعات اعتبار سنجی حدیث حمایت می کند و پژوهشگران می توانند آثار خود را در سامانه این مجله به آدرس vsh.journals.hozehkh.com ارسال نمایند.

 

درباره ی smm

همچنین ببینید

تطورات تاریخ حدیث شیعه در دوره میانی

چهار حوزه تطور تاریخی و پنج عامل در فرآیند شناخت تطورات تاریخ حدیث شیعه در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *